Współpracownicy

Maria PoszwińskaPropagatorka idei arteterapii, autorka, realizatorka i koordynatorka nowatorskiego projektu filmowo-warsztatowo- promocyjnego “Onkoprzestrzeń Kreatywna”. Studia wyższe: UŁ, polonistyka, kulturoznawstwo-filmologia, zarządzanie w mediach. Filmolog, kulturoznawca, polonistka, analityk mediów, ma 30-letnie doświadczenie w dziedzinach związanych z filmem i kulturą, reżyseruje filmy dokumentalne, edukacyjno-artystyczne i eksperymentalne. Przez 10 lat w Warszawie i Łodzi prowadziła autorskie warsztaty filmowe oraz współpracowała z wybitnymi twórcami polskiego kina. Współpracowała z telewizjami: TVP1, TVP 2, OTV Łódź, Planete, Polsat (realizacja filmów o sztuce). Uczestniczyła w licznych wystawach sztuki współczesnej, zarówno jako artystka jak i realizatorka filmów dokumentalnych. Współpracowała z warszawską Pracownią Artystyczną „Galerią pod Kasztanami” w zakresie filmu i malarstwa. Otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie – realizacja autorskich filmów dokumentalnych o muzyce i arteterapii. Wiceprezes Fundacji Twórczość i Dokumentacja.

Stefan ŻuchowskiArtysta malarz, pedagog w szkolnictwie artystycznym, realizator filmów artystyczno-dokumentalnych. Autor unikalnego archiwum nagrań filmowych: “Uczniowie i mistrzowie tradycji”, projektu, realizator nagrań i koordynator akcji promocyjno-popularyzatorskiej. Prezes Fundacji Twórczość i Dokumentacja

Prof. dr hab. Tomasz Samosionek


Profesor PWSFTviT, Wydział operatorski i Realizacji TV, studia w PWSFTviT, dyplom 1989 „Sztuka video w Polsce” pod kierunkiem Józefa Robakowskiego, Politechnika Łódzka (Wydział Chemii 197781), dyplom 1981, od 1985 r. asystent na Wydziale Operatorskim w pracowni III roku, Współpraca z M.. Jahodą, M.. Lewandowskim, W. Sobocińskim, J. Wójcikiem,

ŻYCIORYS ARTYSTYCZNY (WYBÓR):
praca operatorska przy licznych filmach fabularnych i serialach (m.in. Przyjaciele wesołego diabla, Odbicia, WOW, Animalki, Szkoła kochanków, czyli cosi fan tutte,), realizacja światła i pracy kamery w widowiskach TV (m.in. Jaskinia filozofów, Madame de Sade, Pani Moliere, Muzyka II, Tancerz mecenasa Kraykowskiego), kilkanaście widowisk TV w reż. T. Lengrena i O. Lubaszenki z cyklu Współczesna proza polska, teledyski (m.in.Autofahren, Jako mąż i nie mąż, Fantomas-Formacja Nieżywych Schabów, Budzikom śmierć), realizacje zdjęciowe filmów dokumentalnych i programów tv (m.in. Muzykoterapia, zdrowienie przez sztukę, Zbigniew Dłubak. postrzegając , Kama, Wewnętrzna moc, Przestrzenie Fangora, Dusza słowiańska w bezdusznych czasach, Chłopak i dziewczyna, Z gdańska do Europy, Pseudonim Jan Nowak, Pomysł na życie, Czirliderki, Amerykanin w Paryżu a sprawa polska, Kapitan Tytus Żbik na podziemnym froncie …czyli kartki z historii polskiego komiksu zdjęcia, Partum de facto, Nasza generacja, Kaczorek Feluś, Żółty odcień czerwieni, Animalki), opieka pedagogiczna etiud szkolnych PWSFTVIT, współpraca z producentami niezależnymi: Skorpion, Media Kontakt TV, OAK, EuroMedia, AccesGram i reżyserami : Sapiją, R. Nyczką, P. Weychertem, E. Chotomską, K. Wojewódzkim, W. Biedroniem, T. Lengrenem, S. Szlachtyczem, J. Kidawą-Błońskim, K. Magowskim, M Poszwińską. Współpraca z programami telewizji Edukacyjnej, Dziecięcej, Muzycznej, Społecznej, Kulturalnej, Sportowej.

Od czerwca 1994 r. współpracownik TVP S.A. w Wydziale Zdjęciowym na stanowisku operatora I kategorii.

Autor ponad 70 filmów dokumentalnych poświęconych sztuce i najnowszej historii Polski. Pełna filmografia na http://www.filmpolski.pl

Tadeusz Sudnik


Założyciel Studia Dźwięków Niemożliwych. Tworzy multimedialne spektakle i jam sessions. Przez kilkanaście lat pracował w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia gdzie nagrywał muzykę elektroniczną, teatralną, filmową i baletową. Jednocześnie koncertował w Europie i nagrywał płyty z renomowanymi jazzowymi muzykami np. zespół Freelectronic Tomasza Stańki w latach 80tych. Wiele lat współpracował z festiwalem Warszawska Jesień i Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej. Skomponował muzykę dla Teatru, współpracował z festiwalem Warszawska Jesień i Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej. Skomponował muzykę dla TeatruWielkiego do spektaklu baletowego “Pejzaż Nocą”. Projektował dźwięk dla Double Opera Heartpiece wystawianej w galerii The Kitchen w Nowym Yorku.Interesuje go granie na żywo na syntezatorach analogowych, grooveboxie i elektronicznych urządzeniach przekształcających, używa efektów dźwiękowych natury, to wszystko tworzy na scenie małe studio. Obecnie gra w zespołach: Digivooco Adama Pierończyka z Gary Thomasem, Park Maszynowy z Włodkiem Kiniorskim, Analogics z Wojciechem Konikiewiczem, Koncert Figur Niemożliwych z Andrzejem Mitanem, Interakcje z Krzysztofem Knittlem i Joined Forces z Pawłem Prochnowskim (Kanada). Poza tym grał z Sonny Sharockiem, Peterem Gigerem, Do Um Romao, Antymosem Apostolisem, Helmutem Nadolskim, Andrzejem Przybielskim,Gunnarem Geise i wieloma innymi. Brał udział w ostatnim projekcie koncertowym Tomasza Stańki Peyotl3. W roku 2003 nagrał płytę i odbył europejską trasę koncertową z zespołem AMUSOS Adama Pierończyka oraz grał z zespołem Transylvaniana z muzykami z całego świata prowadzonego przez perkusistę Maurice de Martin (Berlin). W 2004 wznowione zostały koncerty formacji Tomasza Stańki Freelecrtonic.

Leszek Wesołowski

Specjalista od nagrań, operator uzupełniających nagrań, konsultant techniczny współrealizator projektu udostępniania internetowego, realizator i producent wielu filmów dokumentalnych i reklamowych, operator i montażysta, właściciel firmy Agencja Filmowo Reklamowa Leo Skorpion. Podróżnik i fotograf.

Piotr Sroka


Montażysta programów telewizyjnych i spotów promocyjnych w TVN S.A., operator, kolorysta, freelancer – autor zdjęć i montażu spotów reklamowych, filmów promocyjnych, działań artystycznych, grafik komputerowy. Ukończył mistrzowskie warsztaty operatorskie z Ryszardem Lenczewskim i Arkadiuszem Tomiakiem, technologii greenbox z Jerzym Rucińskim, brał udział w warsztatach Film Spring Open.

Piotr CieślikAbsolwent Warszawskiej WSISIZ pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk na wydziale Grafiki, zaawansowane multimedia. Informatyk, grafik, zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem stron www, zarządzaniem systemami CMS, animacjami i produkcjami audiowizualnymi. Zawodowo realizuje nagrania filmowe i dźwiękowe oraz udziela dużego wsparcia technicznego. Autor i wykonawca wystawy “Sekwencje. Jak Szczepanik”. Rekonstrukcje aparatów i systemów zapisu oraz transmisji obrazu i dźwięku wg. projektu Jana Szczepanika.

Olga Żuchowska


Artysta plastyk, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Malarstwa w Warszawie, dodatkowe specjalizacje: malarstwo ścienne, animacja filmowa, Studium Pedagogiczne. Od lat podstawowym obszarem jej działalności twórczej jest malarstwo. Uzyskała dyplom zawodowy ze specjalności reklama wizualna w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych im. W Gersona w Warszawie. Zawodowo zajmuje się grafiką użytkową. W realizacji filmowej interesuje się przede wszystkim tworzeniem strony wizualnej, pracą z kamerą oraz montażem. Jej zainteresowanie filmem ma charakter nie tylko teoretyczny. W liceum realizowała ćwiczenia filmowe na zajęciach z podstaw filmu, a od kilku lat współpracuje z Fundacją Twórczość i Dokumentacja, aktywnie.

​Dr Elżbieta Galińska


Muzykoterapeuta wraz ze wsparciem doktorantek psychoterapeutek prowadząca warsztaty muzykoterapii Adiunkt w Klinice Nerwic Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, muzykolog, psychoterapueta, psycholog muzyki, muzykoterapeuta, doktorat z zakresu muzykoterapii i psychologii osobowości (UW), certyfikowany psychoterapeuta (przez Sekcję Naukową Psychoterapii Pol. Tow. Psychiatr.), specjalista w zakresie psychodramy Morenowskiej (międzynarodowy certyfikat wydany przez Psychodrama Institut fűr Europa; 9 letnie studia praca dyplomowa pt. „Temat śmierci i odrodzenia w psychodramie”), somatoterapeuta (certyfikat uzyskany w Strasbourgu; 3 letnie studia międzynarodowe psychoanalityczne i gestaltowskie z zakresu psychoterapii ciała); przewodnicząca Grupy Roboczej Muzykoterapia w Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP; reprezentant Polski w międzynarodowym 10 letnim międzynarodowym programie UNESCO„Arts in Hospital” i w European Commitee for Music Therapy. Szkoli lekarzy i psychologów w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, ubiegających się o certyfikat psychoterapeuty wydawany przez Pol. Tow. Psychiatr. Prowadziła 3 letnią specjalizację w zakresie muzykoterapii w Inst. Muzykologii UW (promotor ok. 20 prac dyplomowych nt. muzykoterapii).Współpracuje z wieloma Uczelniami, zwłaszcza w Polsce. Ostatnio adiunkt w Akademii Muzycznej w Łodzi. Opracowała założenia i metodykę muzykoterapii zaburzeń psychicznych, zwłaszcza: nerwicowych, odżywiania i osobowości z oryginalną i złożoną metodą „portretu muzycznego”, dotyczącą poczucia tożsamości, diagnozy i harmonizowania struktury „ja” pacjenta..Opracowała 2 własne metody; jedna z nich stanowi inscenizację pantomimiczną i werbalną autonarracji. Jej metoda stanowi model dydaktyczny w szkoleniach z zakresu psychoterapii. Autorka ponad 100 publikacji naukowych polskich i zagranicznych z zakresu historii, teorii, metod terapeutycznych i badań z zakresu muzykoterapii (a od 2001 r. także z zakresu psychodramy: Autorka ok. 10 publikacji nt. psychodramy (także dla psychoz) w wersji oryginalnej Morenowskiej oraz psychodramy muzycznej) oraz prac interdyscyplinarnych (muzykologia, psychologia, psychodrama).Prowadzi w różnych ośrodkach w Polsce szkolenia z psychodramy dla lekarzy i psychologówubiegających się o certyfikat psychoterapeuty Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP oraz szkoli w psychodramie we współpracy z Europ. i Pol. Inst. Psychodramy.


​Jolanta Berezowska


Lekarz psychiatra, certyfikowany psychoterapeuta The European Association for Psychotherapy oraz superwizor (certyfikat superwizora PTP nr 83) i psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (certyfikat psychoterapeuty PTP nr 103). Nauczyciel psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim, w którym wcześniej ukończyła wieloletnie szkolenie z terapii ericksonowskiej. Uczestniczyła również w szkoleniu organizowanym przez The Milton H. Erickson Foundation oraz w wielu konferencjach krajowych i zagranicznych. W zawodzie lekarza pracuje od trzydziestu lat, w 1996 roku otrzymała certyfikat psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nr 247.Pracowała w szpitalach i poradniach psychiatrycznych, min. w Akademickim Ośrodku Psychoterapii przy Uniwersytecie Warszawskim. Założyciel i dyrektor Warszawskiego Centrum Psychoterapii Adeste. Prowadzi psychoterapię indywidualną, małżeńską, rodzinną i grupową.

​Paweł Prochnowski


Muzyk i realizator dźwięku przez wiele lat mieszkający w Toronto gdzie wydał trzy solowe albumy „Atmospheres” , „Human Automata” oraz “True At Tensions” (cover art: M.Turek-Gas) która zajęła pierwsze miejsca list przebojów radia kanadyjskiego: Top 30 oraz Electronic.. Gra i nagrywa z muzykami takimi jak Mark Hundevad (znany ze współpracy z Cecilem Taylorem, Raphe Malikiem i Sunra), Glenn Fraser, Jason Hammer, Jim Heineman, Peter Hagen. Komponuje muzykę do filmów dokumentalnych i fabularnych. Interesują go również sztuki audiowizualne, komponuje muzykę do przez siebie stworzonych animacji i filmów. W Polsce koncertowal z Tadeuszem Sudnikiem, Mieczysławem Litwińskim, Włodzimierzem Kiniorem Kiniorskim, Andrzejem Przybielskim, Janem Smykiem oraz z duetem Sol et Luna (Mieczysław Litwiński i Saba Krasoczko).Studiował w SAE School of Audio Engineering w Wiedniu oraz Music Industry Arts w Kanadzie (Londyn). Studia Orientalistyczne w Warszawie zainspirowały jego 2 letni pobyt w Azji gdzie koncertował z lokalnymi muzykami w Nepalu, Indiach, Malezji i Tajlandii.

Terapeuta dźwięku, podróżnik, studiujący techniki relaksacyjne i medytacyjne.