Stefan Żuchowski

Artysta malarz, mgr sztuki, pedagog w szkolnictwie artystycznym, realizator, operator, reżyser i montażysta filmów artystyczno-dokumentalnych o muzyce i sztuce.

Ukończył z wyróżnieniem rektorskim wydział malarstwa na Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (u prof. L. Maciąga), a także Studium Pedagogiczne. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem ściennym oraz filmem dokumentalno-artystycznym. Prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa w ZPSP/Warszawa i POA „Nowolipki”.

1980-89-współpraca z galeriami warszawskimi, głównie Galerią Portretu na Poznańskiej

1982 – stypendium twórcze MKiS

1991/92 – organizowanie wystaw Galerii Ga-Ma w Warszawie

1990- 2000 – uczestnictwo we wszystkich wystąpieniach grupy artystycznej skupionej wokół undergroundowej Galerii pod Kasztanami w Warszawie

1994 – Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia w zakresie dydaktyki artystycznej.

W roku 2014 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w priorytecie Kultura Ludowa.

Autor unikalnego archiwum nagrań filmowych: “Uczniowie i mistrzowie tradycji”, projektu, realizator nagrań i koordynator akcji promocyjno-poularyzatorskiej.

Członek Stowarzyszenia Dom Tańca, uczestnik warsztatów z mistrzami tradycji (skrzypce, taniec, śpiew), rekonstruktor. Od 2008 roku interesuje się intensywnie muzyką ludową, zjawiskiem transmisji tradycji przez starych muzykantów jej miejskim pasjonatom i realizuje autorskie nagrania muzykantów starszego i młodego pokolenia zrealizowanych ponad 200 godzin nagrań, ponad 150 opracowanych i upublicznionych materiałów, w części przekazanych nieodpłatnie do istniejących zbiorów dokumentujących kulturę ludową, organizatorom warsztatów i spotkań oraz twórcom.

W latach 1989-2008: dokumentacje i notacje wydarzeń i osób z kręgów sztuki współczesnej i edukacji artystycznej, wystaw artystycznych oraz realizacje filmowe wspólnie z Marią Poszwińską. Filmy zrealizowane wspólnie (większość z nich wielokrotnie emitowały różne telewizje: TVP 1, TVP 2, TVP Polonia, Telewizja Planete, Polsat) m.in.: filmy dot. profilaktyki zdrowotnej: Wewnętrzna moc, Muzykoterapia zdrowienie przez sztukę – część I i II, filmy o sztuce: Inny świat Strynkiewiczów, Ostry nóż, Trucizna, Fantasmagoria Janusza Króla, Pustynia, Pełnia, reportaże z wystaw dla Polsatu, Związku Polskich Artystów Plastyków, PLSP, Ogniska Artystycznego, Galerii pod Kasztanami. Nagrody i wyróżnienia na festiwalach filmowych za popularnonaukowy film o psychoonkologii “Wewnętrzna moc” (dyplom honorowy na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Łodzi “Człowiek w zagrożeniu”, prezentowany na Festiwalu Filmów Naukowych w Sopocie, na pokazach specjalnych w Warszawie i w konsulatach w Ottawie i Malmoe).