Emisja głosu

Studiowała psychologię na UAM w Poznaniu i otrzymała dyplom ukończenia PSM II stopnia. Od wielu lat śpiewa tradycyjne pieśni polskie i pieśni innych tradycji słowiańskich. Akompaniuje sobie na dawnych instrumentach, m. in. na lirze korbowej i suce biłgorajskiej. Współtworzy zespoły wykonujące muzykę średniowieczną i tradycyjną różnych krajów. Poszukuje pieśni odwiedzając na wsi śpiewaczki starszego pokolenia, korzysta także z nagrań archiwalnych i zapisów nutowych. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty głosowe dla dorosłych, zespoły śpiewające pieśni o wiejskim rodowodzie oraz zajęcia muzyczne związane z kulturą tradycyjną dla dzieci. Od wielu lat zajmuje się kaligrafią łacińską i edukacją w tym zakresie. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2005 roku.

31 lipca – 4 sierpnia 2019

WARSZTATY EMISJI GŁOSU I  KREATYWNOŚCI

Oddech to życie. Będziemy oddychać w lesie, pod dachem i pod niebem. Obserwować własny oddech, zaprzyjaźniać się z nim, uczyć się go czuć, rozumieć i łagodnie kontrolować.

Wraz z oddechem pojawi się nasz głos, unikalny instrument muzyczny i narzędzie komunikacji.  Mamy go przy sobie nieustannie i pomimo różnych obaw – jego używanie  może być łatwe i przyjemne, nieoczekiwane i zabawne, zaskakujące i radosne. Za głosem i  śpiewem idzie siła,  odnawia się życiowa energia, a zatem poprawia jakość życia.

Osią warsztatów będzie więc odnawianie i odzyskiwanie energii, poszukiwanie naszej siły i radości. Ich struktura pozostanie otwarta, aby rozwijać się  z uwzględnieniem potrzeb uczestników, ich  możliwości oraz tego, co pojawi się  podczas spotkań.

Pod czułą opieką i uważnym prowadzeniem pojawi się  możliwość rozpoznawania i przekraczania własnych ograniczeń i schematów, otworzenia się na nowe potrzeby, ukryte możliwości, nierozpoznane umiejętności.

Co będziemy robić?

  • Słuchać ciszy i odgłosów przyrody. I naśladować je.
  • Swobodnie wydawać dźwięki, śmieszne pomruki, poświsty, buczenia, westchnienia.
  • Rozgrzewać głos i ciało za pomocą prostych, zabawnych ćwiczeń.
  • Trochę się wygłupiać i rozluźniać.
  • Intonować długie dźwięki i nasłuchiwać współbrzmień.
  • Eksperymentować, improwizować i wołać.
  • Wymyślać i śpiewać pieśni. Ruszać się, tańczyć, śpiewać w ruchu. Bawić się dźwiękami i rytmami.
  • Słuchać się nawzajem, uważnie i serdecznie. Wspólnie tworzyć przestrzeń, w której nasze głosy i oddechy mogą zabrzmieć – indywidualnie i razem – w poczuciu swobody i bezpieczeństwa.

Inspiracją – poza naturą i nami samymi – będzie też bogactwo tradycji ludowych – pieśni, tańców, muzyki,  zabaw i instrumentów z Polski i Europy. To praca, w której nie ma błędów, za to jest miejsce na twórcze poszukiwania,  rozpuszczanie blokad i stresu, na  doświadczanie swobodnego głosu. Jest miejsce na spotkanie z ciszą, z własnym dźwiękiem i z innymi w śpiewie.

Jest miejsce i możliwość odnalezienia nowych sposobów ekspresji, nowych pokładów radości i sił witalnych, nowych, twórczych, indywidualnych i grupowych sposobów radzenia sobie ze stresem, zmęczeniem i emocjami.

Przewidziany jest też czas na inną aktywność twórczą – kaligraficzne eksperymenty z tuszem i własnoręcznie przygotowanymi patykami. Wybierzemy się do lasu w poszukiwaniu narzędzi dla swobodnej ekspresji – kaligrafii gestu i pisania asemiczego. Po eksperymentach indywidualnych stworzymy wspólną, dużych rozmiarów  pracę końcową.

 Warsztaty poprowadzi osoba, która przez ostatnich dwadzieścia lat towarzyszyła na ścieżce głosu  dziesiątkom osób  przekonanych, że nie są w stanie śpiewać ani swobodnie i z siłą używać własnego głosu. Wieść gminna niesie, że wyciągnie dźwięk nawet z kamienia.

Od 15 lat w Poznaniu prowadzi co tydzień otwartą, śpiewającą grupę o zmiennym składzie, która nie jest nastawiona na efekty artystyczne, lecz na spotkanie,  na dobrą komunikację,  rozpuszczanie blokad emocjonalnych, twórczą pracę i leczące działanie śpiewu,  na osobisty  rozwój uczestników i radość śpiewania w przyjaznej grupie.