Drugie warszawskie spotkanie onkoprzestrzeń filmowa

O godz. 17-tej w Służewskim Domu Kultury zapraszamy na projekcje filmów: “Po prostu Jadzia” oraz “Onkoprzestrzeń Kreatywna“.

“PO PROSTU JADZIA” to wyprodukowany przez Fundację Twórczość i Dokumentacji półgodzinny film dokumentalny w reżyserii Marii Poszwińskiej i zmontowany przez Piotra Srokę. Bohaterami filmu jest małżeństwo rolników spod Torunia: Jadzia Jurgielska, która 4 lata temu chorowała na raka oraz towarzyszący jej w chorobie mąż Jurek.

Jurgielscy są znakomitym przykładem stosowania idei Onkoprzestrzeni Kreatywnej w praktyce. Pokazują jak wiele korzyści dla zdrowia może przynieść kreatywna, aktywna i postawa w chorobie i jak za jej sprawą dokonuje się pełna mądrości życiowej przemiana. Inspirują do zmiany stosunku nie tylko do choroby, ale i do świata, do postrzegania sensu życia, realizowania swoich planów i marzeń. Jadzia zawsze tryska humorem i energią, która udziela się wszystkim dookoła. Jurek, jej mąż stara się jej towarzyszyć, rozumieć jej potrzeby i podążać podobną drogą. O swojej żonie mówi: “Jadzia jak zaczęła korzystać z takich warsztatów to dla mnie to jest całkowicie inna nowa osoba. Odmiana psychiczna jest kolosalna, jest odblokowana, rozluźniona, wesoła. Same pozytywne rzeczy. T ego nawet się nie da opowiedzieć. (…) Jeżeli w rodzinie zachoruje jedna osoba to choruje najbliższa osoba i wszystko dookoła. Widziałam tą dużą odmianę po tych warsztatach i zapragnąłem jeździć razem z nią. Pomagamy sobie teraz i się uzupełniamy we wszystkim. (…) Te warsztaty pomagają nam zregenerować siły i psychikę, by nie myśleć tylko i wyłącznie o tej chorobie. Ta choroba jest jakby czymś z boku. Psychicznie nastawiamy się, że dziś jest dobrze, jutro będzie dobrze i pojutrze będzie dobrze. Musi być dobrze. Ja w tym wszystkim też uczestniczę i chcę uczestniczyć. Jestem szczęśliwy kiedy widzę Jadzię wesołą, uśmiechniętą, zadowoloną, radosną. Wtedy i ja jestem uśmiechnięty, zadowolony i radosny”.

Film ONKOPRZESTRZEŃ KREATYWNA to integralna część poprzedniej edycji naszego projektu. Jest wielopłaszczyznową wypowiedzią artystyczną na temat roli kreatywności i aktywności w procesie zdrowienia, pozytywnego myślenia i samouzdrawiania. Składają się na niego fragmenty nagrań z przeprowadzonych warsztatów: arteterapii plastycznej: rysunku, malarstwa i rzeźby w glinie, filmu i fotografii, choreoterapii, tańca tradycyjnego, treningów mindfulness i technik wizualizacyjno-relaksacyjnych oraz terapii głosem i warsztatów językowych, a także wypowiedzi zaproszonych do projektu gości: psychoonkologów, arteterapeutów, terapeutów, lekarzy, a przede wszystkim pacjentów o długim czasie przeżycia. Rady i refleksje zawarte w filmie mogą być cenne dla chorych i ich bliskich, ale również dla ludzi zdrowych i lekarzy.
Zachęcamy do samodzielnej pracy wspomagającej leczenie, do czerpania radości z życia w tym trudnym doświadczeniu, do kreatywności i aktywności również w chorobie, potraktowania choroby, jako okazji do wewnętrznej przemiany siebie, nadającej życiu nowy sens.

Przesłania filmu:

• człowiek żyje by się spełnić, kochać i być szczęśliwym, niezależnie jak długi jest jego czas, z nowotworem można żyć, być kreatywnym i się realizować,
• każdy może wytrwać, stawić wszystkiemu czoła, mimo że jest słaby i boi się. Ta wola daje człowiekowi siłę, siła zaś odwagę, która go umacnia, każdy sam odpowiada za swoje zdrowie, w sytuacji zagrożenia poważną chorobą nie należy tracić energii psychicznej, ale umiejętnie ją wykorzystywać, a tego można się nauczyć,
• aby się lepiej czuć trzeba lepiej myśleć i jest wiele metod, które w tym pomagają, a jedną z nich jest sztuka i arteterapia.